Opel zveřejnil cenu Ampery

2011 Chevrolet Volt. X11CH_VT095
Evropský klon amerického Chevroletu Volt, jednoho z prvních elektromobilů určených pro masovou produkci, dostal cenovku. Auto za bratru milion korun plus nějaké drobné bude pohánět elektrický proud dobitý buď ze zásuvky, nebo vyrobený během jízdy spalováním benzinu v generátoru.

Velké koncerny s početnou flotilou firemních aut už objednávají desetitisíce aut na proud, díky čemuž by se cena ekologických vozidel mohla brzy snížit. Ampery bychom tedy měli v Evropě potkávat zprvu coby firemní auta

Evropští zákazníci natěšení na Opela Amperu asi protáhnou obličej. Částka milion a téměř šedesát tisíc v přepočtu na koruny je oproti ceně Chevroletu Volt, ze kterého ampera vychází, podstatně vyšší.

Ani v Americe elektromobil, který pohání první desítky kilometrů proud dobitý ze zásuvky uložený v bateriích, není levný. Chevrolet Volt, který si pro dojezd 500 km vyrobí sám elektřinu spalováním benzinu, tam stojí skoro tři čtvrtě milionu (741 tisíc korun ).

Proč je už tak předražené auto pro Evropu o tolik dražší? Alain Visser, šéf prodeje a marketingu automobilky Opel, má jednoduché vysvětlení – ampera bude mít oproti voltu luxusnější výbavu.

“Na ničem jsme nešetřili. Ampera je krásné auto s bohatou výbavou, které je radost řídit,” uvedl na obhajobu cenové politiky Opelu Alain Visser. Krásných aut s dobrou výbavou jsou mraky, může kontrovat nespokojený potenciální zákazník.

Chevrolet Volt bude v Evropě cenově výrazně dostupnější než Opel Ampera

 

V Evropě se Opel spoléhá na velké firmy, že drahé ampery nakoupí pro své flotily coby služební auta. Běžným zákazníkům chce pak výrobce General Motors nabízet levnější Chevrolet Volt.

Na významné snížení ceny elektromobilů si budou muset zájemci počkat. Což nemusí trvat zas tak dlouho, protože s desítkami tisíc prodaných elektromobilů a zvýšením jejich výroby půjde cena dolů. A trh s těmito auty se už začíná hýbat.

Například americká korporace General Electric hodlá do roku 2015 nakoupit pro svou firemní flotilu na 30 tisíc aut na elektřinu, z toho má má mít 12 tisíc právě jméno Chevrolet Volt.

Cenovku elektroaut poníží i vzájemná konkurence mezi jejich výrobci. Leaf, vozidlo na baterie dobíjené ze zásuvky, hodlá už letos nabídnout zájemcům Nissan.

Dodávky na elektrický pohon, jako třeba Ford Transit Connect, by mohly výrazně přispět ke zlepšení ovzduší ve městech

 

Ford se na nástup éry elektromobilů chystá užitkovým modelem Transit Connect. Při představě, že by velká část čoudících dodávek na silnicích nahradily vozy s nulovými emisemi, by šlo o bohulibý, a hlavně nosulibý záměr. Baterie má dostat i Ford Focus.

A pozadu nechce zůstat ani Toyota. Ta sice už roky sklízí úspěchy se svým hybridním modelem Prius, masově rozšířený elektromobil jí ale dosud chyběl.

Proto rychle pospíchá s přípravou auta ryze na elektřinu, kterým bude městský off-road RAV4. Ten má zatím podobu jen vývojové studie, ale budoucí úspěch slibuje spolupráce s firmou Tesla.

Toyota a Tesla chtějí svůj společný projekt pod názvem RAV4 EV představit na autosalonu v Los Angeles, který začal včera. Vůz vybavený elektrickým pohonem Tesla by se měl objevit v amerických prodejnách napřesrok.

OPEL AMPERA
 Typ vozu  pětidveřový liftback
 Počet míst  4
 Velikost zavazadlového prostoru (l)  301
 Rozvor/délka/šířka/výška (mm)  2685/4404/1798/1430
 Max. rychlost km/h  161
 Max. výkon (kW/k)  111/150
 Max. točivý moment (Nm)  370
 Dojezd na nabitou baterii ze sítě (km)  40 – 80
 Celkový dojezd (km)  přes 500

Zdroj: Opel

Aktualizováno ( Středa, 29. červenec 2015 )

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář