Kdo je online

Právě zde jsou
Hosté : 8

Reklama

 

CB Login

CB Workflows

Hlavní stránka
Výměna rozvodů u benzinových motorů Opel PDF Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 86
SlabéVynikající 
Úterý, 27. listopad 2007

 

Výměnu rozvodů budu demonstrovat na motoru X16XEL, ale u ostatních motorů je to velice podobné ne-li stejné.

 

 

 • Na rozvodech se často poslechem nedá poznat, v jakém jsou stavu. Proto bychom rozvody měli preventivně měnit jednou za 60 – 75 000 maximálně km. Výrobce většinou uvádějí interval výměny 90 nebo 120 000km. Znám spoustu příkladů, kdy prasknul řemen kolem 100 000km a ještě míň. Ať prasknutím řemene nebo zadřením se nějaké z kladky a následnému přepálení řemene. Škody jsou potom desetitisícové neb se potkají písty s ventily a může následně dojít ohnutí vačkových hřídelí ne li kliky. Že se ohnou dříky ventilů a poškodí se vodítka, je téměř jisté.

 

 • Začneme tím, že odděláme box, kde se nachází vzduchový filtr. Povolíme šrouby na předním pravém kole, nadzvedneme přední pravou část auta a auto zajistíme proti pádu ze zvedáku např. podložením nějakých cihel. Auto vždy podkládáme na nosné části podvozku.

 

 • Sundáme kolo, sejmeme spodní plastový kryt.

 

 • Dále následuje sejmutí držáku silentbloku a podélného řemene. Teď záleží, u jakého auto rozvody děláme a co z těchto dvou věcí budeme dřív sundávat. Např. u Astry dřív sejmeme držák a u VectryB řemen. To přijde od toho, jak se to rozdělává a co logicky musí následovat, co víc překáží v rozborce. Pokud se dostanete do stádia, že to nepoznáte, okamžitě vše složte nazpět a dále v této činnosti nepokračujte. Podélný řemen sejmeme tak, že nasadíme klíč na šroub napínací kladky, případně si ho prodloužíme nějakou trubičkou a pootočíme s napínákem proti směru hodinových ručiček a tím ho uvolníme a řemen sejmeme. Napínák je na pružině, takže musíme překonat sílu pružiny. Pokud by se nám stalo, že by síla pružiny byla silnější než síla utažení kladky, tak kladku vrátíme do původní polohy a šroub ještě dotáhneme. Po té vše opakujeme. Řemen si poskládáme někam, ať nám nezavazí a u VectryB sejmeme hliníkový držák silentu. Je připevněn třemi šrouby na boku motoru a ještě jedním šroubem na silentu. 

rozvody1.jpg rozvody2.jpg  

Obr.1                              Obr.2

 

rozvody5.jpg rozvody4.jpg

Obr.3                             Obr.4

 • Následuje odšroubování šroubků Obr.1 a následného sejmutí vrchního krytu rozvodů. Obr.2 Opět záleží na typu motoru, a zda se jedná o 8mi, 16ti nebo 24 ventilový motor, podle toho se kryt bude lišit a podle toho taky bude počet šroubků.

 • Vyšroubujeme zapalovací svíčky, ať se nám s motorem dobře otáčí a nastavíme rozvody do Horní úvrati (dále jen HU). HU je v takové poloze, kdy první válec, to znamená válec u rozvodů je nahoře a rysky na kolech vačkových hřídelích Obr.3 (vačkové hřídele) a ryska na řemenici nebo kole kliky se shoduje s ryskou na krytech. Obr.4

 • Dále pokračujeme sejmutím řemenice dole na klice a případném sejmutí čidla vačky nahoře mezi rozvodovými koly (podle typu motoru). Např. u X20XEV (X18XE) je to velice prosté neb řemenici nedrží centrální šroub, ale čtyři menší, které odšroubujeme a řemenici sundáme. Čidlo vačky je za koly, tudíž nám taky nepřekáží a my ho nemusíme sundávat.

 • Poněkud horší je to u motoru X16XEL nebo X16SRZ. Čidlo kliky nám zavazí a je přichyceno dvěmi šrouby, ale horší je to s povolením centrálního šroubu dole na klice, abychom mohli sejmout řemenici. V servise používají pneumatickou stahovačku, kterou utrhnou moment přitažení a šroub povolí.

 • Protože Opel má řešené rozvody přes vodní pumpu Obr.5 a ta se při rozvodech mění min. každou druhou výměnu rozvodů, musíme vypustit z chladicího systému vodu. Protože většina chladičů nemá vypouštěcí kohout, řeším to tak, že strčím do nádobky na vodu hadičku, nasaji kapalinu a stočím ji do kyblíku, jako víno. Nezapomeňme, že kyblík musí být níž než nádobka. Po té oddělám vrchní hadici z chladiče a do chladiče strčím tuto hadičku až na jeho dno a stočím i toto vodu. 

rozvody8.jpg

Obr.5

 • Zkontrolujeme rozvody, jestli je máme v HU a nejlépe nějakým přípravkem zaletujeme vačkové kola proti pootočení. Obr.6 Pokud nic nemáme, vezmeme třeba špalíček z měkkého dřeva a jemně ho natlačíme mezi kola, tak ať při sundání řemene se nám nepootočí. Potom je ještě dobré si označit zuby na řemenu čárkou a naproti těm značkám i na všech kolech. Tím máme jistotu značek rozvodů a ještě našich pomocných a jestota, že se nemůžeme splést. Povolíme napínací kladku rozvodového řemene Obr.7 a řemen sundáme. Ihned si značky přeneseme na nový řemen, ať si je náhodou manipulací nesmažeme. Odšroubujeme i všechny vodící kladky a odšroubujeme šrouby, které drží vodní pumpu. 

rozvody9.jpg rozvody3.jpg

Obr.6                      Obr.7

 • Chtěl bych ještě upozornit, že u 8mi ventilových motorů se termostat nachází pod rozvody, proto není na škodu vyměnit i ho. Představa, že vyměníte rozvody a za nějakou dobu se Vám ozve termostat, je k zoufání.

 

 • Zkontrolujeme dosedací plochu vodní pumpy a případně ji očistíme. O-kroužek vodní pumpy i dosedací plochu jemně mázneme vodní vazelínou. To samé platí, i pokud měníme termostat. Všechny nové díly namontujeme na svá místa Obr.8 a dotáhneme. Nedotahujeme jen tu věc, kterou budeme napínat rozvodový řemen. U 8mi ventilových motorů se řemen napíná vodní pumpou u ostatních napínací kladkou. Takže vše dáme na své místo a nasuneme na kola nový řemen, tak aby značky, které jsme si poznačili na řemenu a kolech, seděly naproti sobě a tažná strana, to znamená ta nejdelší, aby byla napnuta.
rozvody6.jpg
Obr.8
 • Takže začneme napínat řemen pomocí vodní pumpy.
 
 • Mezi blokem motoru a ozubeným kolem pumpy je hřídel zploštěná na klíč. Obr.9 Pokud takový klič nemáme, budeme si ho muset asi vyrobit z plechu. Otáčíme vodní pumpou po směru hodinových ručiček, tak až ukazatel bude u pravého dorazu. Čerpadlo dotáhneme a motorem 2x ručně protočíme. Zkontrolujeme, jestli všechny rysky pasují a jemně povolíme čerpadlo. Otáčíme s ním proti směru hodinových ručiček až je ukazatel naproti ukazovatele pumpy, tak zvaně uprostřed véčka. Pak pumpu dotáhneme a vše překontrolujeme, dotáhnutí i rysky.
rozvody_10.jpg
Obr.9
 • U dotahování napínací kladkou postupujeme takto.

 • Do ouška kladky strčíme imbusový klíč a otáčíme proti směru hodinových ručiček Obr.10 tak dlouho až je ukazovatel co nejvíc napravo, řemen je nejvíce napnut. Kladku dotáhneme a protáčíme, jako u 8mi ventilového motoru. Potom povolíme trošku kladku a po směru hodinových ručiček posuneme zobáček na značku „NEW“. Vše dotáhneme a překontrolujeme dotáhnutí šroubů a překontrolujeme všechny rysky. Po té vše dáme do původního stavu, jako než jsme začali.
rozvody7.jpg
Obr.10
 • Na konec bych vám chtěl ještě vyobrazit náčrty rysek některých motor
X16SRZ                  X25XE
rozvody12.jpg rozvody13.jpg
X18XE                   X16XEL
rozvody9.jpg rozvody_11.jpg
 • Nejastnosti k této preblematice nebo i k jiné, se dají prodiskutovat v poradně.

 

Autor tohoto návodu ani klub nenese zodpovědnost za případné škody.

 

 

Aktualizováno ( Neděle, 29. březen 2015 )
 
< Předch.   Další >

Svátek

Dnes je: Pondělí, 30. listopad 2015
Dnes má svátek: Ondřej
Zítra má svátek: Iva

Shout Box

Opište tento text: 62npOK   Emoce
Poslední zpráva: před 23 hodinami, 32 minutami
 • Alan [29.11. 11:11]
  Kouknul jsem na link a bedlivě přečetl vše co jsi napsal, vskutku bizardní řešení kteé si o problém přímo koleduje. :zdarec:
 • hansdob [28.11. 22:21]
  vlasečnicová nahoře v zavitu pro víčko přetažené víčko olejového filtru či použití nevhodného filtru. nouzovělepitelná ale opravdu jen na dojezd domu
 • hansdob [28.11. 22:19]
  potom vlasečnicová ve spodní časti u bloku vzniká přetažením vnitřního šrubu nouzově lepitelná
 • hansdob [28.11. 22:18]
  jsou 4 místa kde to praská 2 dole pod vnitřním šroubem vyštípnutí (bud jedna nebo druhá strana záleí zda to vznikne utažením nebo povolením filtru neopravitelné ani nouzove.
 • hansdob [28.11. 22:17]
  nebo někdo nemění o kroužek a víčku a pro jistotu ho utahne pořádně at to neteče opět vlasečnicová opět lepitelná ale ta je na nejméně dlouhou dobu
 • hansdob [28.11. 22:15]
  bud se to povolí (vnitřní šroub) a někdo neznalý utahuje víčko s filtrem a vyštípne to nebo někdo dotahuje víčko filtru na hulváta místo na moment a vyštípne to obě tyto možnosti nezalepitelné (já vím o 4 autech které od toho chytli) potom varianta někdo pro jistotu při výměně oleje vnitřní šroub vždy dotahuje (bez nového těsnění a bez momentu) vlasečnicová lepitelná ale z duvodu neustáleho rozpínání slitiny hliníku přestane fungovat a protéka plus 2 výměny oleje a jsme tam zase
 • hansdob [28.11. 22:12]
  «link»
 • hansdob [28.11. 22:04]
  Viděl jsi ten hliník v reálu jak blbě to soudruzi u opela vymysleli?? má myslím problém jen X18XE1 a Z18XE jinýmotory už to mají lepe
 • Alan [28.11. 15:10]
  Aha, takže to lepení lze brát jen jako nouzovku kdy není jiná šance, že?
 • hansdob [28.11. 12:09]
  Proto já jako rozumně přistupující říkam že to zalepit nejde ušetřím tím někomu dvojitou praci problémy s fleky a ubytkem oleje při cestě třeba na dovolenou a dvojitý nakup některých dílu (těsnění)
 • hansdob [28.11. 11:26]
  ano zalepit to jde pán odjede servis bere peníze a je spokojenej. ovšem ještě jsem neviděl aby to přežilo víc jak 2 výměny oleje. nehledě na to že je to vždy chyba mechanika který nedodrží NM při výměně oleje.
 • Alan [27.11. 15:36]
  čus pardi :_dobryden: slyšel jsem že pokud je ten mezikus prasklý (vlasovka) lze úspěšně i zalepit, je na to spešl lepidlo a servisy ho prý běžně mají a používají. Osobní zkušenost nemám. :zdarec:
 • hansdob [26.11. 15:08]
  pokud bude prasklý (vůbec bych se nedivil) jiný a namontovat zpět
 • hansdob [26.11. 15:08]
  Dokud to není demontované z motoru nelze poznat zda je hliník OK nebo ne. Jinak jak píše alan dle vin v oplu koupit těsnění (budeš ho potřebovat bud na tento nebo na jinej) demontovat z auta umít odmaštovačem prohlednout (pozor je to vlasečnicová thlinka) dát nové těsnění namazat dosedací plochy a namontovat zpět
 • Alan [25.11. 10:26]
  Michale, mám dojem že ti Hansdob napsal že tam je těsnění mezi blokem a mezikusem, zajdi do Opla pro nové a problém bude zřejmě vyřešen. :D
 • michal [25.11. 08:54]
  ide o motor Z18XE. Hliník prasklý neni, len mi cca 2 roky presakoval olej v miste dosadacej plochy medzi blokom motora a medzikusom, len teraz mi to už viacej presakuje. Je tam nejake tesnenie? Da sa niekde na nete najsť foto navod ako ako to opravit? Dakujem
 • michal [25.11. 08:46]
  Typ motoru je Z18XE, nevyzerá že je prasknutý, olej slzí priamo z dosadzacej plochy medzi blokom motora a olejovým filtrom, neviem či tam je tesnenie, lebo najprv mi to cca 2 roky presakovalo malo a teraz mi to už viacej presakuje. Ako sa dá dať dolu ten medzikus? Da sa niekde tu na nete zohnať foto návod ako to dať dolu? Ešte som to nevymienal. Dakujem
 • hansdob [24.11. 20:03]
  pokud hliník KO tak jedině jiný lepidlo nevydrží ani tekuty kov. Nový stojí randál takže vraoviště Na X18XE1 mám doma jeden a možná je shodný s Z18XE. Pozor nikam tam nedavat silikon utrhne se ucpe kanál a zadře/přidře se motor
 • hansdob [24.11. 20:02]
  typ motoru?? pokud je to X16XEL nebo X18XE nebo Z16XE Z16YNG tak kontrola dotažení olejového filtru nebo sundat a zkontrolovat jeho těsnění (asi než shánět jiné vyměnit filtr) pokud je to X18XE1 nebo Z18XE tak tam je takový hlinikový mezikus demontovat a zkontrolovat zda ten hliník není prasklý praská velmi rád měniljsem jich spousty (je to chyba mechaniků co nedodržují utahovací momenty ostatně to platí i u olejových filtrů) pokud ten hliník bude 100% ok koupit v opelu nové těsnění a vratit pok
 • michal [24.11. 17:52]
  Dobrý den, mám problém so zafirou A r.v.2000, tečie mi olej medzi blokom motora a olejovým filtrom, dá sa niekde stiahnuť návod ako to opraviť? Ďakujem
 • hansdob [23.11. 21:13]
  vidíš tak je to správne tak to ma bít
 • Alan [23.11. 14:38]
  dokončení: než je předepsáno. No tak jsem se pochlubil a jdu zas něco dělat, pěkný den všem :zdarec:
 • Alan [23.11. 14:36]
  Co naděláš :D vrátil jsem se z STK, auto má přes 142k a tak jsem očekával nějaké drobnosti a kámoše jsem požádal o ultra precizní prohlídku, poté co jsem vyslechl obvyklé vtípky na Ford se na auto vrhli hned 2 a hledali, hledali a hledali, pak chvilku kroutili hlavama, krátká porada a zase hledání a hledání...., nic nenašli! Naprosto nic, to jsem nečekal a jsem mile překvapen, ještě podotknu že kamarád má rčení: nehodlám nic vysvětlovat sirotkům po kamarádech, auta kámošů bere daleko přísněji ne
 • hansdob [23.11. 13:39]
  Není hezčí.Já jsem chtěl původně nedotčený F bertone znovu je to taková jednoduchá klasika. Jenže když to není napadený kutilem a není to shnilý je na tom bud práce jak na kostele nebo za to chtějí 70000 a víc. tak jsem holt koukl jinam.
 • Alan [23.11. 09:46]
  No a já teď frčím na STK, doufám že nebude žádný problém :amazed:
 • Alan [23.11. 09:45]
  nazdárek všici :_dobryden: Hansi, ta nová tedy vypadá o mnoho lépe :D fakt dobře, zřejmě asi poladit nějaký ten škrábanec a v létě hurá na spanilou jízdu,že? :zdarec:
 • hansdob [23.11. 07:19]
  «link» no a tady je ta předchozí
 • hansdob [23.11. 07:18]
  «link»
 • hansdob [23.11. 07:16]
  Ahoj. No však ted jsem měl opel astra F cabrio bertone 998 kus 1995. Vzal si ji odemne mladej od Bobbana. Ted mám opel astra G cabrio bertone
 • Alan [22.11. 13:50]
  Tak nám to Hansi vyfoť ať ti to můžem pochválit (nebo pohanět) DD :zdarec:

Sponzoři

Info pro sponzory


Vectra Web
 Opel Astra klub
 Opel Kadett klub
 Opel Astra G a Zafira klub
 Opel Meriva Club
 Florida GM Club  

© 2015 GM Open Club: autoklub nejen pro fandy General Motors
Redakční systém Joomla! 1.0.13
JoomSEF SEO od Artio
GM Europe CZ