Kdo je online

Právě zde jsou
Hosté : 4

Reklama

 

CB Login

CB Workflows

Hlavní stránka
Výměna rozvodů u benzinových motorů Opel PDF Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 94
SlabéVynikající 
Úterý, 27. listopad 2007

 

Výměnu rozvodů budu demonstrovat na motoru X16XEL, ale u ostatních motorů je to velice podobné ne-li stejné.

 

 

 • Na rozvodech se často poslechem nedá poznat, v jakém jsou stavu. Proto bychom rozvody měli preventivně měnit jednou za 60 – 75 000 maximálně km. Výrobce většinou uvádějí interval výměny 90 nebo 120 000km. Znám spoustu příkladů, kdy prasknul řemen kolem 100 000km a ještě míň. Ať prasknutím řemene nebo zadřením se nějaké z kladky a následnému přepálení řemene. Škody jsou potom desetitisícové neb se potkají písty s ventily a může následně dojít ohnutí vačkových hřídelí ne li kliky. Že se ohnou dříky ventilů a poškodí se vodítka, je téměř jisté.

 

 • Začneme tím, že odděláme box, kde se nachází vzduchový filtr. Povolíme šrouby na předním pravém kole, nadzvedneme přední pravou část auta a auto zajistíme proti pádu ze zvedáku např. podložením nějakých cihel. Auto vždy podkládáme na nosné části podvozku.

 

 • Sundáme kolo, sejmeme spodní plastový kryt.

 

 • Dále následuje sejmutí držáku silentbloku a podélného řemene. Teď záleží, u jakého auto rozvody děláme a co z těchto dvou věcí budeme dřív sundávat. Např. u Astry dřív sejmeme držák a u VectryB řemen. To přijde od toho, jak se to rozdělává a co logicky musí následovat, co víc překáží v rozborce. Pokud se dostanete do stádia, že to nepoznáte, okamžitě vše složte nazpět a dále v této činnosti nepokračujte. Podélný řemen sejmeme tak, že nasadíme klíč na šroub napínací kladky, případně si ho prodloužíme nějakou trubičkou a pootočíme s napínákem proti směru hodinových ručiček a tím ho uvolníme a řemen sejmeme. Napínák je na pružině, takže musíme překonat sílu pružiny. Pokud by se nám stalo, že by síla pružiny byla silnější než síla utažení kladky, tak kladku vrátíme do původní polohy a šroub ještě dotáhneme. Po té vše opakujeme. Řemen si poskládáme někam, ať nám nezavazí a u VectryB sejmeme hliníkový držák silentu. Je připevněn třemi šrouby na boku motoru a ještě jedním šroubem na silentu. 

rozvody1.jpg rozvody2.jpg  

Obr.1                              Obr.2

 

rozvody5.jpg rozvody4.jpg

Obr.3                             Obr.4

 • Následuje odšroubování šroubků Obr.1 a následného sejmutí vrchního krytu rozvodů. Obr.2 Opět záleží na typu motoru, a zda se jedná o 8mi, 16ti nebo 24 ventilový motor, podle toho se kryt bude lišit a podle toho taky bude počet šroubků.

 • Vyšroubujeme zapalovací svíčky, ať se nám s motorem dobře otáčí a nastavíme rozvody do Horní úvrati (dále jen HU). HU je v takové poloze, kdy první válec, to znamená válec u rozvodů je nahoře a rysky na kolech vačkových hřídelích Obr.3 (vačkové hřídele) a ryska na řemenici nebo kole kliky se shoduje s ryskou na krytech. Obr.4

 • Dále pokračujeme sejmutím řemenice dole na klice a případném sejmutí čidla vačky nahoře mezi rozvodovými koly (podle typu motoru). Např. u X20XEV (X18XE) je to velice prosté neb řemenici nedrží centrální šroub, ale čtyři menší, které odšroubujeme a řemenici sundáme. Čidlo vačky je za koly, tudíž nám taky nepřekáží a my ho nemusíme sundávat.

 • Poněkud horší je to u motoru X16XEL nebo X16SRZ. Čidlo kliky nám zavazí a je přichyceno dvěmi šrouby, ale horší je to s povolením centrálního šroubu dole na klice, abychom mohli sejmout řemenici. V servise používají pneumatickou stahovačku, kterou utrhnou moment přitažení a šroub povolí.

 • Protože Opel má řešené rozvody přes vodní pumpu Obr.5 a ta se při rozvodech mění min. každou druhou výměnu rozvodů, musíme vypustit z chladicího systému vodu. Protože většina chladičů nemá vypouštěcí kohout, řeším to tak, že strčím do nádobky na vodu hadičku, nasaji kapalinu a stočím ji do kyblíku, jako víno. Nezapomeňme, že kyblík musí být níž než nádobka. Po té oddělám vrchní hadici z chladiče a do chladiče strčím tuto hadičku až na jeho dno a stočím i toto vodu. 

rozvody8.jpg

Obr.5

 • Zkontrolujeme rozvody, jestli je máme v HU a nejlépe nějakým přípravkem zaletujeme vačkové kola proti pootočení. Obr.6 Pokud nic nemáme, vezmeme třeba špalíček z měkkého dřeva a jemně ho natlačíme mezi kola, tak ať při sundání řemene se nám nepootočí. Potom je ještě dobré si označit zuby na řemenu čárkou a naproti těm značkám i na všech kolech. Tím máme jistotu značek rozvodů a ještě našich pomocných a jestota, že se nemůžeme splést. Povolíme napínací kladku rozvodového řemene Obr.7 a řemen sundáme. Ihned si značky přeneseme na nový řemen, ať si je náhodou manipulací nesmažeme. Odšroubujeme i všechny vodící kladky a odšroubujeme šrouby, které drží vodní pumpu. 

rozvody9.jpg rozvody3.jpg

Obr.6                      Obr.7

 • Chtěl bych ještě upozornit, že u 8mi ventilových motorů se termostat nachází pod rozvody, proto není na škodu vyměnit i ho. Představa, že vyměníte rozvody a za nějakou dobu se Vám ozve termostat, je k zoufání.

 

 • Zkontrolujeme dosedací plochu vodní pumpy a případně ji očistíme. O-kroužek vodní pumpy i dosedací plochu jemně mázneme vodní vazelínou. To samé platí, i pokud měníme termostat. Všechny nové díly namontujeme na svá místa Obr.8 a dotáhneme. Nedotahujeme jen tu věc, kterou budeme napínat rozvodový řemen. U 8mi ventilových motorů se řemen napíná vodní pumpou u ostatních napínací kladkou. Takže vše dáme na své místo a nasuneme na kola nový řemen, tak aby značky, které jsme si poznačili na řemenu a kolech, seděly naproti sobě a tažná strana, to znamená ta nejdelší, aby byla napnuta.
rozvody6.jpg
Obr.8
 • Takže začneme napínat řemen pomocí vodní pumpy.
 
 • Mezi blokem motoru a ozubeným kolem pumpy je hřídel zploštěná na klíč. Obr.9 Pokud takový klič nemáme, budeme si ho muset asi vyrobit z plechu. Otáčíme vodní pumpou po směru hodinových ručiček, tak až ukazatel bude u pravého dorazu. Čerpadlo dotáhneme a motorem 2x ručně protočíme. Zkontrolujeme, jestli všechny rysky pasují a jemně povolíme čerpadlo. Otáčíme s ním proti směru hodinových ručiček až je ukazatel naproti ukazovatele pumpy, tak zvaně uprostřed véčka. Pak pumpu dotáhneme a vše překontrolujeme, dotáhnutí i rysky.
rozvody_10.jpg
Obr.9
 • U dotahování napínací kladkou postupujeme takto.

 • Do ouška kladky strčíme imbusový klíč a otáčíme proti směru hodinových ručiček Obr.10 tak dlouho až je ukazovatel co nejvíc napravo, řemen je nejvíce napnut. Kladku dotáhneme a protáčíme, jako u 8mi ventilového motoru. Potom povolíme trošku kladku a po směru hodinových ručiček posuneme zobáček na značku „NEW“. Vše dotáhneme a překontrolujeme dotáhnutí šroubů a překontrolujeme všechny rysky. Po té vše dáme do původního stavu, jako než jsme začali.
rozvody7.jpg
Obr.10
 • Na konec bych vám chtěl ještě vyobrazit náčrty rysek některých motor
X16SRZ                  X25XE
rozvody12.jpg rozvody13.jpg
X18XE                   X16XEL
rozvody9.jpg rozvody_11.jpg
 • Nejastnosti k této preblematice nebo i k jiné, se dají prodiskutovat v poradně.

 

Autor tohoto návodu ani klub nenese zodpovědnost za případné škody.

 

 

Aktualizováno ( Neděle, 29. březen 2015 )
 
< Předch.   Další >

Svátek

Dnes je: Úterý, 25. říjen 2016
Dnes má svátek: Beáta
Zítra má svátek: Erik

Shout Box

Opište tento text: Ub3c64   Emoce
Poslední zpráva: před 25 minutami
 • Lib [25.10. 10:00]
  riwal: s poklesem cen jsou SSD dneska už prakticky všude. Většinou v kombíku SSD (systém) + HDD (data)
 • riwal [25.10. 06:09]
  Brejtro :_dobryden: tak je všechno OK Hansi ;)
 • hansdob [25.10. 05:38]
  Dobre ranko. :_dobryden:
 • hansdob [24.10. 18:48]
  Oki. Dekuji vsem. Platit mi budou 1000kc.
 • Alan [24.10. 18:41]
  všem krásný večer a dobrou noc, teď jsem teprve dorazil z práce :zdarec:
 • Alan [24.10. 18:40]
  A tak, takže se jedná o běžnou uživatelskou přípojku a protože hodiny jsou na baráku a rozvoďákům to patří až k hodinám, chtějí to břemeno. pokud se časem rozhodneš dát hodiny do domečku, břemeno zanikne protože už nebude opodstatnělé. Tak tady není co řešit, leda že by jsi chtěl zůstat bez proudu.
 • riwal [24.10. 14:25]
  Nemám povědomí, jak jsou SSD disky rozšířené - asi jen v UB ne ?
 • Lib [24.10. 13:23]
  No právě, úplně zbytečně by sis zkracoval životnost. Mám pocit, že Win7 a novější už defragmentaci nad SSD stejně zakážou
 • riwal [24.10. 12:36]
  No taky by se moc asi nestalo - sekvenční čtení SSD jednotek činí fragmentaci zanedbatelnou. Defragmentace akorát způsobí dalšími zápisy únavu NAND buněk, které mají jen omezenou životnost. Tak proto kdyby někdo nevěděl ;)
 • Lib [24.10. 12:28]
  Defragmentace dobrý, ikdyž dneska už to díky velkým keším a NCQ taky nemá až takový význam. Hlavně to nedělat na SSD
 • hansdob [24.10. 10:54]
  Ee je to jen z domecku u meho plotu k nasim do baraku. Takze jen kvuli sobe. Kdybych ted neprikupoval zahradu tak bych si nechal dat k plotu i hodiny ( ty uz bych zaplatil 7000kc a pripojeni bych si taky zaplatil 3400kc ) a vecny bremeno nebude jenze ted nemam volnou 10 jelikoz zahradka ,pergola elektrifikace zahrady, a ted jeste plot zdenej a betonovej 30/70 me stali (70)a jeste stat budou cca80
 • riwal [24.10. 09:04]
  Alan to správně upřesnil. :_palce:
 • Alan [24.10. 08:15]
  pokud chtějí přes tvůj pozemek jít ještě jinam než jen k tobě, odmítni.Jednoznačně ne!
 • Alan [24.10. 08:13]
  Hansi, upřesni to, ten kabel povede od domečku jen k tobě do baráku? Jinak obecně, každé ,,věcné" břemeno je problém který může způsobit v budoucnu veliké potíže. Pokud to lze, vyhni se tomu.
 • riwal [24.10. 07:32]
  Každé takové věcné břemeno je případný problém do budoucna, i když Ti to teď nemusí připadat. Budou Ti něco platit ? Pokud ne, tak je vyžeň - po mě chtěli lesy za věcné břemeno mojí studny na od nich pronajatém pozemku 12 000kč.
 • hansdob [23.10. 19:43]
  nazdarek, u rodičů budou předělávat sloupy el vedení a elektriku máme z výstupu na baraku ta ted již nebude a budu mít boudičku u plotu. mno a mám podepsat eonu věcné břemeno na ten kabel co mi povede přes dvůr memu domu. je to nějaký problém do budoucna nebo pohoda??
 • hansdob [22.10. 19:58]
  Dobra pustil jsem to
 • riwal [22.10. 19:24]
  Jen když si vzpomenu, ale význam to určitě má. Hlavně pokud máš časté I/O operace na disku s mazáním a zápisem.
 • hansdob [22.10. 18:26]
  Tak se tu tak nudim a koukam hmm defragmentace disku. Ma to cenu?? Pouzivate to nekdo?
 • hansdob [22.10. 12:14]
  Nazdarek vsem. Vcerejsi Reset HDD a supky dupky do kulnicky.
 • hansdob [21.10. 15:33]
  Huuuuuuraaaaaa doooomuuuuuuu :amazed: :amazed: pryc z praaagluuu :P
 • riwal [21.10. 10:51]
  Pěknej páteček prdi 8)
 • Alan [21.10. 09:55]
  ahoj kucí :_dobryden: pokud nemá kolega v okolí nic dostupného tak asi stačí ten N95 +VIF a ten Optimal bych asi také nebral, trochu jsem něco ještě načetl a moc se mě to nezdá. :zdarec:
 • hansdob [21.10. 06:58]
  Shell bych vynechal nefuguje jim premiovy benzin. Benziny premiovy benzin je verva a je bez ethanolu. U toho optimalu viz odkaz ethanol pisou.
 • host_2576 [20.10. 22:51]
  Ahoj Hansi.tak tady je problém nejblíže mám asi Zlín cca 40km.Denně ujedu tak cca do 10km tak že asi blbost jezdit tak daleko na shellku.JJ je to EO.Ale četl jsem na netu že benzina by měla mít taky nějaký 95 ,,verva"??? nebo tak nějak a je to něco lepšího než normální n95.Tute kolem je 95ka, nafta ,95 optimal a Ethanol.Jinak mrtvo.Tož asi tote bude jediná volba.Poradil mě to kámoš a že se mu zlepšil chod motoru.Tak to do mojí VB chci zkusit.
 • hansdob [20.10. 20:45]
  «link» No ma ethanol. Za mne nebrat jezdit na 98 a dale.
 • hansdob [20.10. 20:44]
  Takze predpokladam cepro. «link»
 • hansdob [20.10. 20:41]
  Ahoj. Nevim odkud jsi. Osobne bych volil jezdeni kousek dal a tankovat minimalne 98. No a ted presne k tvemu dotazu co je to za pumpu?? ?? Pohledame presnejsi info.
 • host_6109 [20.10. 20:14]
  Alane dík.něco jsem četl ale asi zvolím cestu N95 a «link»
 • Alan [20.10. 19:55]
  tak pokud se jedná optimal 95E tak ho vůbec neznám ale když zasurfuješ tak něco najdeš, jako obvykle, někdo chválí, někdo zatracuje. Nic konkrétního jsem nenašel ale zeptej s přímo na pumpě kde ho mají, tam ti musí sdělit vše o konkrétním palivu a kdo ho vyrábí, informace pak můžeš žádat i u toho výrobce. Zdař.

Sponzoři

Info pro sponzory


Vectra Web
 Opel Astra klub
 Opel Kadett klub
 Opel Astra G a Zafira klub
 Opel Meriva Club
 Florida GM Club  

© 2016 GM Open Club: autoklub nejen pro fandy General Motors
Redakční systém Joomla! 1.0.13
JoomSEF SEO od Artio
GM Europe CZ