Kdo je online

Právě zde jsou
Hosté : 5

Reklama

 

CB Login

CB Workflows

Hlavní stránka
Výměna rozvodů u benzinových motorů Opel PDF Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 93
SlabéVynikající 
Úterý, 27. listopad 2007

 

Výměnu rozvodů budu demonstrovat na motoru X16XEL, ale u ostatních motorů je to velice podobné ne-li stejné.

 

 

 • Na rozvodech se často poslechem nedá poznat, v jakém jsou stavu. Proto bychom rozvody měli preventivně měnit jednou za 60 – 75 000 maximálně km. Výrobce většinou uvádějí interval výměny 90 nebo 120 000km. Znám spoustu příkladů, kdy prasknul řemen kolem 100 000km a ještě míň. Ať prasknutím řemene nebo zadřením se nějaké z kladky a následnému přepálení řemene. Škody jsou potom desetitisícové neb se potkají písty s ventily a může následně dojít ohnutí vačkových hřídelí ne li kliky. Že se ohnou dříky ventilů a poškodí se vodítka, je téměř jisté.

 

 • Začneme tím, že odděláme box, kde se nachází vzduchový filtr. Povolíme šrouby na předním pravém kole, nadzvedneme přední pravou část auta a auto zajistíme proti pádu ze zvedáku např. podložením nějakých cihel. Auto vždy podkládáme na nosné části podvozku.

 

 • Sundáme kolo, sejmeme spodní plastový kryt.

 

 • Dále následuje sejmutí držáku silentbloku a podélného řemene. Teď záleží, u jakého auto rozvody děláme a co z těchto dvou věcí budeme dřív sundávat. Např. u Astry dřív sejmeme držák a u VectryB řemen. To přijde od toho, jak se to rozdělává a co logicky musí následovat, co víc překáží v rozborce. Pokud se dostanete do stádia, že to nepoznáte, okamžitě vše složte nazpět a dále v této činnosti nepokračujte. Podélný řemen sejmeme tak, že nasadíme klíč na šroub napínací kladky, případně si ho prodloužíme nějakou trubičkou a pootočíme s napínákem proti směru hodinových ručiček a tím ho uvolníme a řemen sejmeme. Napínák je na pružině, takže musíme překonat sílu pružiny. Pokud by se nám stalo, že by síla pružiny byla silnější než síla utažení kladky, tak kladku vrátíme do původní polohy a šroub ještě dotáhneme. Po té vše opakujeme. Řemen si poskládáme někam, ať nám nezavazí a u VectryB sejmeme hliníkový držák silentu. Je připevněn třemi šrouby na boku motoru a ještě jedním šroubem na silentu. 

rozvody1.jpg rozvody2.jpg  

Obr.1                              Obr.2

 

rozvody5.jpg rozvody4.jpg

Obr.3                             Obr.4

 • Následuje odšroubování šroubků Obr.1 a následného sejmutí vrchního krytu rozvodů. Obr.2 Opět záleží na typu motoru, a zda se jedná o 8mi, 16ti nebo 24 ventilový motor, podle toho se kryt bude lišit a podle toho taky bude počet šroubků.

 • Vyšroubujeme zapalovací svíčky, ať se nám s motorem dobře otáčí a nastavíme rozvody do Horní úvrati (dále jen HU). HU je v takové poloze, kdy první válec, to znamená válec u rozvodů je nahoře a rysky na kolech vačkových hřídelích Obr.3 (vačkové hřídele) a ryska na řemenici nebo kole kliky se shoduje s ryskou na krytech. Obr.4

 • Dále pokračujeme sejmutím řemenice dole na klice a případném sejmutí čidla vačky nahoře mezi rozvodovými koly (podle typu motoru). Např. u X20XEV (X18XE) je to velice prosté neb řemenici nedrží centrální šroub, ale čtyři menší, které odšroubujeme a řemenici sundáme. Čidlo vačky je za koly, tudíž nám taky nepřekáží a my ho nemusíme sundávat.

 • Poněkud horší je to u motoru X16XEL nebo X16SRZ. Čidlo kliky nám zavazí a je přichyceno dvěmi šrouby, ale horší je to s povolením centrálního šroubu dole na klice, abychom mohli sejmout řemenici. V servise používají pneumatickou stahovačku, kterou utrhnou moment přitažení a šroub povolí.

 • Protože Opel má řešené rozvody přes vodní pumpu Obr.5 a ta se při rozvodech mění min. každou druhou výměnu rozvodů, musíme vypustit z chladicího systému vodu. Protože většina chladičů nemá vypouštěcí kohout, řeším to tak, že strčím do nádobky na vodu hadičku, nasaji kapalinu a stočím ji do kyblíku, jako víno. Nezapomeňme, že kyblík musí být níž než nádobka. Po té oddělám vrchní hadici z chladiče a do chladiče strčím tuto hadičku až na jeho dno a stočím i toto vodu. 

rozvody8.jpg

Obr.5

 • Zkontrolujeme rozvody, jestli je máme v HU a nejlépe nějakým přípravkem zaletujeme vačkové kola proti pootočení. Obr.6 Pokud nic nemáme, vezmeme třeba špalíček z měkkého dřeva a jemně ho natlačíme mezi kola, tak ať při sundání řemene se nám nepootočí. Potom je ještě dobré si označit zuby na řemenu čárkou a naproti těm značkám i na všech kolech. Tím máme jistotu značek rozvodů a ještě našich pomocných a jestota, že se nemůžeme splést. Povolíme napínací kladku rozvodového řemene Obr.7 a řemen sundáme. Ihned si značky přeneseme na nový řemen, ať si je náhodou manipulací nesmažeme. Odšroubujeme i všechny vodící kladky a odšroubujeme šrouby, které drží vodní pumpu. 

rozvody9.jpg rozvody3.jpg

Obr.6                      Obr.7

 • Chtěl bych ještě upozornit, že u 8mi ventilových motorů se termostat nachází pod rozvody, proto není na škodu vyměnit i ho. Představa, že vyměníte rozvody a za nějakou dobu se Vám ozve termostat, je k zoufání.

 

 • Zkontrolujeme dosedací plochu vodní pumpy a případně ji očistíme. O-kroužek vodní pumpy i dosedací plochu jemně mázneme vodní vazelínou. To samé platí, i pokud měníme termostat. Všechny nové díly namontujeme na svá místa Obr.8 a dotáhneme. Nedotahujeme jen tu věc, kterou budeme napínat rozvodový řemen. U 8mi ventilových motorů se řemen napíná vodní pumpou u ostatních napínací kladkou. Takže vše dáme na své místo a nasuneme na kola nový řemen, tak aby značky, které jsme si poznačili na řemenu a kolech, seděly naproti sobě a tažná strana, to znamená ta nejdelší, aby byla napnuta.
rozvody6.jpg
Obr.8
 • Takže začneme napínat řemen pomocí vodní pumpy.
 
 • Mezi blokem motoru a ozubeným kolem pumpy je hřídel zploštěná na klíč. Obr.9 Pokud takový klič nemáme, budeme si ho muset asi vyrobit z plechu. Otáčíme vodní pumpou po směru hodinových ručiček, tak až ukazatel bude u pravého dorazu. Čerpadlo dotáhneme a motorem 2x ručně protočíme. Zkontrolujeme, jestli všechny rysky pasují a jemně povolíme čerpadlo. Otáčíme s ním proti směru hodinových ručiček až je ukazatel naproti ukazovatele pumpy, tak zvaně uprostřed véčka. Pak pumpu dotáhneme a vše překontrolujeme, dotáhnutí i rysky.
rozvody_10.jpg
Obr.9
 • U dotahování napínací kladkou postupujeme takto.

 • Do ouška kladky strčíme imbusový klíč a otáčíme proti směru hodinových ručiček Obr.10 tak dlouho až je ukazovatel co nejvíc napravo, řemen je nejvíce napnut. Kladku dotáhneme a protáčíme, jako u 8mi ventilového motoru. Potom povolíme trošku kladku a po směru hodinových ručiček posuneme zobáček na značku „NEW“. Vše dotáhneme a překontrolujeme dotáhnutí šroubů a překontrolujeme všechny rysky. Po té vše dáme do původního stavu, jako než jsme začali.
rozvody7.jpg
Obr.10
 • Na konec bych vám chtěl ještě vyobrazit náčrty rysek některých motor
X16SRZ                  X25XE
rozvody12.jpg rozvody13.jpg
X18XE                   X16XEL
rozvody9.jpg rozvody_11.jpg
 • Nejastnosti k této preblematice nebo i k jiné, se dají prodiskutovat v poradně.

 

Autor tohoto návodu ani klub nenese zodpovědnost za případné škody.

 

 

Aktualizováno ( Neděle, 29. březen 2015 )
 
< Předch.   Další >

Svátek

Dnes je: Úterý, 26. červenec 2016
Dnes má svátek: Anna
Zítra má svátek: Věroslav

Shout Box

Opište tento text: 6JeH9X   Emoce
Poslední zpráva: před 1 dnem, 2 hodinami
 • Alan [25.07. 18:49]
  Ahooooj :_dobryden: konečně jsem dodělal Cibulím tu chalupu, výsledek mě až překvapil :D FDD :zdarec:
 • hansdob [25.07. 06:59]
  Ziiiiif ufff zasraneeee raaaano vsem pekny den :_dobryden:
 • Alan [24.07. 13:47]
  Tak fajn, teď už má zase pršet a je hnusné dusno. :_plavani: Dobrý Hansi ale nezoufej, někdo za velký prachy létá za teplem bůh ví kam a ty to máš zadara v práci a ještě ti platěj :D jinak je to ale vážně hnussss :hvezdicky:
 • riwal [23.07. 16:32]
  Tak jsem doma, jo Alane, stihnul - chata je jak nová ;)
 • hansdob [23.07. 15:37]
  Kuva dnes v praci krasnych 40Stupnu. Mnam.
 • Alan [23.07. 13:08]
  No jo riwe co naděláš :( máš alespoň hotovo? všem pěkný víkend :zdarec:
 • riwal [23.07. 09:02]
  Zdarec kucí, tak mi to končí a dneska valim do kapitolu, uff :'(
 • hansdob [22.07. 16:52]
  Ja ted na stridacku tocim sllroada nebo touarega 1 face a nemuzu si po x letech 4*4 vynachvalit. To zavre natvrdo obe ??
 • Lib [22.07. 12:02]
  Hansi už jen zadek. Alan: ano, poznal jsi správně :-)
 • hansdob [22.07. 10:19]
  lib ty máš 4x4 nebo jen zadek??
 • Alan [22.07. 09:57]
  čau kucí :_dobryden: Libe co to je? nějaký diferák? že by samosvor mezinápravový? jen hádám! a co ty riwe? palubky hotové? :zdarec:
 • Lib [22.07. 08:16]
  máme radost :hell: A billboardy už volají :D «link»
 • hansdob [21.07. 23:51]
  Datum koupe je 18.6.2014 takze zaruka uz zanikla ale neni zadny problem. Duvod je prechod na i6
 • hansdob [21.07. 23:10]
  Prodam iphone 5s 16gb space grey mnou koupeny ( datum dodam) ceska distribuce doklady komplet baleni nikdy nevytopen neposkozen nereklamovan bez jakychkoli zavad + iphone 5s 32gb plne funkcni stroj dostal se ke me pres znameho ktery ho pouzival v GB ale bohuzel je blokovan na operatora GB takze k tomu na ND. Cenu bych za oba videl 5000
 • host_5221 [21.07. 17:45]
  Je to UFO ! :D jo a nejde mi se přihlásit Alan :zdarec:
 • Lib [21.07. 08:08]
  Je to rebel! :-D
 • hansdob [20.07. 22:57]
  Cisla RZ tak proste v registru neni a na SK take ne takze neni nikde jen u mne doma he he he.
 • hansdob [20.07. 22:56]
  Ma stk, ma RZ, ma TP, ma povinny ruceni, ale pan ho v 78 koupil a dodnes ho ma jenze v roce 1993 se stal obcanem slovenske republiky no a tady ho tim padem nezdigitalizovali a on na slovensku taky ne takze je to pionyr fuul se vsim co ma mit ale kdyz ho policie zada do vyhledavace dle TP cidle RZ
 • Alan [20.07. 15:51]
  když jsi to tady pustil na sklo tak už asi najde, ne? :D nebo jezdi tak rychle aby si tě nikdo nestačil všimnout :zdrhame:
 • hansdob [20.07. 10:25]
  no tak mám pionýra s dokladama ktery oficielně "neexistujou" takže jezdím a nikdo mě dle SPZ nenajde he he he
 • Alan [19.07. 20:17]
  ahoooj :_dobryden: také jsem pracoval, sekal jsem trávu a stříhal takovej prales kterému žena říká ,,keře", tfuuuuj :amazed: a pak honem do rachoty, skončím zase až ve čtvrtek,brrr :sebevrah:
 • hansdob [19.07. 12:32]
  No ja vcera u rodicu 2 pole dreveneho plotu dnes mam v planu 3 uf. Snad se zadari.
 • Alan [19.07. 09:44]
  ahoj kucí :_dobryden: tak dnes můžeš pokračovat riwe, má být žůžo labůžo :_parmen:
 • riwal [18.07. 21:49]
  Dneska bylo fajn, konečně jsem s tím hnul :_palce:
 • Alan [17.07. 19:45]
  jojo, zlomyslné počasí :amazed: musíš si objednat :telefon: sluníčko, zítra by to mohlo vyjít, všem pěkný večer
 • riwal [17.07. 17:33]
  Čus kucí, tak jsem natřel palubky a zase chčije, tak jsem je nacpal do kolny, já se z toho zmicnu :hvezdicky:
 • Alan [15.07. 17:22]
  nazdar kucí :_dobryden: to jsem přesně čekal že na Lysohlávky někdo hopne :D pěkný víkend všem :zdarec:
 • hansdob [15.07. 15:12]
  lysohlááávky tadýýýdááá :amazed: :amazed: :D
 • Lib [15.07. 12:12]
  mňam, houbičky
 • Alan [14.07. 18:35]
  No jo, tohle počasí ti vážně moc nepřeje riwe, já dneska zmoknul jako prase a Káčula se mnou. :budliky: ale zase nám třeba porostou houbičky :D

Sponzoři

Info pro sponzory


Vectra Web
 Opel Astra klub
 Opel Kadett klub
 Opel Astra G a Zafira klub
 Opel Meriva Club
 Florida GM Club  

© 2016 GM Open Club: autoklub nejen pro fandy General Motors
Redakční systém Joomla! 1.0.13
JoomSEF SEO od Artio
GM Europe CZ