Kdo je online

Právě zde jsou
Hosté : 5

Reklama

 

CB Login

CB Workflows

Hlavní stránka
Výměna rozvodů u benzinových motorů Opel PDF Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 95
SlabéVynikající 
Úterý, 27. listopad 2007

 

Výměnu rozvodů budu demonstrovat na motoru X16XEL, ale u ostatních motorů je to velice podobné ne-li stejné.

 

 

 • Na rozvodech se často poslechem nedá poznat, v jakém jsou stavu. Proto bychom rozvody měli preventivně měnit jednou za 60 – 75 000 maximálně km. Výrobce většinou uvádějí interval výměny 90 nebo 120 000km. Znám spoustu příkladů, kdy prasknul řemen kolem 100 000km a ještě míň. Ať prasknutím řemene nebo zadřením se nějaké z kladky a následnému přepálení řemene. Škody jsou potom desetitisícové neb se potkají písty s ventily a může následně dojít ohnutí vačkových hřídelí ne li kliky. Že se ohnou dříky ventilů a poškodí se vodítka, je téměř jisté.

 

 • Začneme tím, že odděláme box, kde se nachází vzduchový filtr. Povolíme šrouby na předním pravém kole, nadzvedneme přední pravou část auta a auto zajistíme proti pádu ze zvedáku např. podložením nějakých cihel. Auto vždy podkládáme na nosné části podvozku.

 

 • Sundáme kolo, sejmeme spodní plastový kryt.

 

 • Dále následuje sejmutí držáku silentbloku a podélného řemene. Teď záleží, u jakého auto rozvody děláme a co z těchto dvou věcí budeme dřív sundávat. Např. u Astry dřív sejmeme držák a u VectryB řemen. To přijde od toho, jak se to rozdělává a co logicky musí následovat, co víc překáží v rozborce. Pokud se dostanete do stádia, že to nepoznáte, okamžitě vše složte nazpět a dále v této činnosti nepokračujte. Podélný řemen sejmeme tak, že nasadíme klíč na šroub napínací kladky, případně si ho prodloužíme nějakou trubičkou a pootočíme s napínákem proti směru hodinových ručiček a tím ho uvolníme a řemen sejmeme. Napínák je na pružině, takže musíme překonat sílu pružiny. Pokud by se nám stalo, že by síla pružiny byla silnější než síla utažení kladky, tak kladku vrátíme do původní polohy a šroub ještě dotáhneme. Po té vše opakujeme. Řemen si poskládáme někam, ať nám nezavazí a u VectryB sejmeme hliníkový držák silentu. Je připevněn třemi šrouby na boku motoru a ještě jedním šroubem na silentu. 

rozvody1.jpg rozvody2.jpg  

Obr.1                              Obr.2

 

rozvody5.jpg rozvody4.jpg

Obr.3                             Obr.4

 • Následuje odšroubování šroubků Obr.1 a následného sejmutí vrchního krytu rozvodů. Obr.2 Opět záleží na typu motoru, a zda se jedná o 8mi, 16ti nebo 24 ventilový motor, podle toho se kryt bude lišit a podle toho taky bude počet šroubků.

 • Vyšroubujeme zapalovací svíčky, ať se nám s motorem dobře otáčí a nastavíme rozvody do Horní úvrati (dále jen HU). HU je v takové poloze, kdy první válec, to znamená válec u rozvodů je nahoře a rysky na kolech vačkových hřídelích Obr.3 (vačkové hřídele) a ryska na řemenici nebo kole kliky se shoduje s ryskou na krytech. Obr.4

 • Dále pokračujeme sejmutím řemenice dole na klice a případném sejmutí čidla vačky nahoře mezi rozvodovými koly (podle typu motoru). Např. u X20XEV (X18XE) je to velice prosté neb řemenici nedrží centrální šroub, ale čtyři menší, které odšroubujeme a řemenici sundáme. Čidlo vačky je za koly, tudíž nám taky nepřekáží a my ho nemusíme sundávat.

 • Poněkud horší je to u motoru X16XEL nebo X16SRZ. Čidlo kliky nám zavazí a je přichyceno dvěmi šrouby, ale horší je to s povolením centrálního šroubu dole na klice, abychom mohli sejmout řemenici. V servise používají pneumatickou stahovačku, kterou utrhnou moment přitažení a šroub povolí.

 • Protože Opel má řešené rozvody přes vodní pumpu Obr.5 a ta se při rozvodech mění min. každou druhou výměnu rozvodů, musíme vypustit z chladicího systému vodu. Protože většina chladičů nemá vypouštěcí kohout, řeším to tak, že strčím do nádobky na vodu hadičku, nasaji kapalinu a stočím ji do kyblíku, jako víno. Nezapomeňme, že kyblík musí být níž než nádobka. Po té oddělám vrchní hadici z chladiče a do chladiče strčím tuto hadičku až na jeho dno a stočím i toto vodu. 

rozvody8.jpg

Obr.5

 • Zkontrolujeme rozvody, jestli je máme v HU a nejlépe nějakým přípravkem zaletujeme vačkové kola proti pootočení. Obr.6 Pokud nic nemáme, vezmeme třeba špalíček z měkkého dřeva a jemně ho natlačíme mezi kola, tak ať při sundání řemene se nám nepootočí. Potom je ještě dobré si označit zuby na řemenu čárkou a naproti těm značkám i na všech kolech. Tím máme jistotu značek rozvodů a ještě našich pomocných a jestota, že se nemůžeme splést. Povolíme napínací kladku rozvodového řemene Obr.7 a řemen sundáme. Ihned si značky přeneseme na nový řemen, ať si je náhodou manipulací nesmažeme. Odšroubujeme i všechny vodící kladky a odšroubujeme šrouby, které drží vodní pumpu. 

rozvody9.jpg rozvody3.jpg

Obr.6                      Obr.7

 • Chtěl bych ještě upozornit, že u 8mi ventilových motorů se termostat nachází pod rozvody, proto není na škodu vyměnit i ho. Představa, že vyměníte rozvody a za nějakou dobu se Vám ozve termostat, je k zoufání.

 

 • Zkontrolujeme dosedací plochu vodní pumpy a případně ji očistíme. O-kroužek vodní pumpy i dosedací plochu jemně mázneme vodní vazelínou. To samé platí, i pokud měníme termostat. Všechny nové díly namontujeme na svá místa Obr.8 a dotáhneme. Nedotahujeme jen tu věc, kterou budeme napínat rozvodový řemen. U 8mi ventilových motorů se řemen napíná vodní pumpou u ostatních napínací kladkou. Takže vše dáme na své místo a nasuneme na kola nový řemen, tak aby značky, které jsme si poznačili na řemenu a kolech, seděly naproti sobě a tažná strana, to znamená ta nejdelší, aby byla napnuta.
rozvody6.jpg
Obr.8
 • Takže začneme napínat řemen pomocí vodní pumpy.
 
 • Mezi blokem motoru a ozubeným kolem pumpy je hřídel zploštěná na klíč. Obr.9 Pokud takový klič nemáme, budeme si ho muset asi vyrobit z plechu. Otáčíme vodní pumpou po směru hodinových ručiček, tak až ukazatel bude u pravého dorazu. Čerpadlo dotáhneme a motorem 2x ručně protočíme. Zkontrolujeme, jestli všechny rysky pasují a jemně povolíme čerpadlo. Otáčíme s ním proti směru hodinových ručiček až je ukazatel naproti ukazovatele pumpy, tak zvaně uprostřed véčka. Pak pumpu dotáhneme a vše překontrolujeme, dotáhnutí i rysky.
rozvody_10.jpg
Obr.9
 • U dotahování napínací kladkou postupujeme takto.

 • Do ouška kladky strčíme imbusový klíč a otáčíme proti směru hodinových ručiček Obr.10 tak dlouho až je ukazovatel co nejvíc napravo, řemen je nejvíce napnut. Kladku dotáhneme a protáčíme, jako u 8mi ventilového motoru. Potom povolíme trošku kladku a po směru hodinových ručiček posuneme zobáček na značku „NEW“. Vše dotáhneme a překontrolujeme dotáhnutí šroubů a překontrolujeme všechny rysky. Po té vše dáme do původního stavu, jako než jsme začali.
rozvody7.jpg
Obr.10
 • Na konec bych vám chtěl ještě vyobrazit náčrty rysek některých motor
X16SRZ                  X25XE
rozvody12.jpg rozvody13.jpg
X18XE                   X16XEL
rozvody9.jpg rozvody_11.jpg
 • Nejastnosti k této preblematice nebo i k jiné, se dají prodiskutovat v poradně.

 

Autor tohoto návodu ani klub nenese zodpovědnost za případné škody.

 

 

Aktualizováno ( Neděle, 29. březen 2015 )
 
< Předch.   Další >

Svátek

Dnes je: Sobota, 10. prosinec 2016
Dnes má svátek: Julie
Zítra má svátek: Dana

Shout Box

Opište tento text: Rt9vOM   Emoce
Poslední zpráva: před 10 hodinami, 22 minutami
 • Alan [09.12. 23:29]
  tak dobrou noc, vystrnadím Clarka do jeho pelechu a půjdeme hajat :zdarec:
 • Alan [09.12. 23:27]
  :D :D :D
 • riwal [09.12. 23:18]
  JJ, Opel to je luxury značka, Ford je konzumka :D :P
 • Alan [09.12. 20:56]
  Jo, stačí a co tohle? Mondeo 2.0 diesel, Insignie 2.0 diesel, stejný rok výroby,výměna komplet spojky s dvouhmoťákem, Ford u Charouze 35 tisíc, Opel u Staigra 64 tisíc. Ověřené ceny dotazem na rozpočet opravy. Stačí to? Jo a staiger chce za komplet dojezdové kolo na Insignii cca 8 tisíc, známej se tam teď ptal protože koupil ojetinu jen s opravnou sadou. Brrr :bomba:
 • riwal [09.12. 09:31]
  Originál palivoměr do nádrže na Astru G = 4200Kč u Steigera a je to kousek plastu, drát s plovákem a kablík s konektůrkem - stačí ?
 • riwal [09.12. 09:29]
  Co na tom stojí takový prachy - originál díly Opel, originál lak Opel a práce, ještě nějaký dotaz ? :nechape:
 • Alan [09.12. 08:37]
  Libe, také si to říkám, asi si budeme muset sehnat na stará kolena něco od Tata z Indie :D
 • Alan [09.12. 08:35]
  ahoj kucí :_dobryden: Insignie, lehká ranka zezadu, škrábanec na laku ale nadále zjištěno že je nárazník prasklý zevnitř a výměna 46 tisíc u Staigra. To zase potkalo toho kluika jak na jaře zrušil tu VC. Kuwa co na tom stojí takový prachy? :zdarec:
 • Lib [09.12. 07:36]
  já bych se moc nesmál, co my socky si pak budem kupovat z druhé ruky, když ta moderní auta nevydrží ani tu ruku první :-D
 • riwal [09.12. 07:02]
  Pěkné :D
 • Lib [09.12. 06:38]
  Načež prý byl ten jeho známej na školení, kde jim vyčíslili u tiguana takovou lehkou nedobrzďovačku (nárazník, blatník, světla, chladiče, možná bag) - 250 tisíc
 • Lib [09.12. 06:37]
  riwal: úplně přesně. Kámoš teď koupil Tiguana, má ve VW známýho, tak se s ním bavil a říká mu "tohle už bude asi poslední auto na dlouhou dobu". A on se mu vysmál a řekl mu, že i třeba blbá palubka je u tohodle modelu dělaná na 10 let a pak se mu rozpadne.
 • riwal [09.12. 06:28]
  Pěknej páteček :juchu:
 • Alan [08.12. 11:42]
  bohužel je to všechno pravda co říkáte ale co naděláme? :(
 • hansdob [08.12. 10:40]
  Na technologie seru to opravi kazdej trochu ajtak a elektrotechnik. Hosi ale to co resime na novych modernich vozech je pruser jinde a to z duvodu sndani te vahy. Krouti se bloky,praskaji kliky,ojnice,hridele prevodovek,loziska nevydrzi,vydreny vacky,ukrouceny olejovy cerpadla vse jen kvuli uspore vahove nebo financni ci oboji.
 • riwal [08.12. 10:19]
  Pravdu díš brachu a pak strachy nespíš, páč se bojíš co se na tom vysere a za kolik :D
 • Lib [08.12. 09:35]
  víte co mě na těch nových autech nejvíc vadí? Jak tam píšou v článku "výkladní skříň moderních technologií". Už to není o tom, jak je to moc auto, ale jak je to moc robot a čím víc elektronických nesmyslů, tím víc adidas :( A to je skrz naskrz všema automobilkama
 • Alan [08.12. 09:25]
  to jo, vypadá hezky ale hlavně sundali váhu, to bude hodně podstatný, všem pěkný den :zdarec: DD, dobrý Libe :D :zdarec:
 • Lib [08.12. 09:25]
  Jinak zbytek se povedl, konečně ta auta začínají vypadat k světu. Sice zase všechna tak nějak uniformě, ale to už tak prostě pár let je no :( Ale aspoň to není ten hnus protažených světel až k A sloupku
 • Lib [08.12. 09:24]
  se s tím prolisem na boku posrali ne, teď už se nebude říkat, že opel sjíždí rezavej už z výrobního pásu, ale rozbitej. Něco jako rapid, ale ten se vyrábí nabouranej zezadu :-D
 • riwal [08.12. 08:04]
  Zdarec kucí :_dobryden: tak koukám, že nový Insi to hooodně sluší «link» :_palce:
 • Alan [07.12. 10:51]
  nevím, tam kde sjíždím nebylo nic vidět a v rádiu také nic ale je to velice pravděpodobné, vždyť je to tam denně :bomba:
 • Lib [07.12. 10:15]
  v rádiu něco o těch Pí... teda Říčanech říkali, asi nějaký ťuky ťuk?
 • Alan [07.12. 09:55]
  -3C a lehce nasněženo, poprašek, silnice ráno kupodivu docela volné, jen D1 stojí na Prahu už od Říčan. Mazec. Ještě že tam odbočuji :D :zdarec:
 • hansdob [07.12. 07:35]
  -1 ziiif se mi nechce.
 • riwal [07.12. 07:19]
  Tady je na nule :budliky:
 • Lib [07.12. 06:44]
  přesně, -2, normálně kraťasy a sandále 8-)
 • riwal [07.12. 06:10]
  Zdarec, už jsou vedra :D
 • Alan [06.12. 16:43]
  mít to v místnosti, byť jen jediné tak už jsem dávno v praze, nejsem blázen Libe. :amazed: no ale stačilo by tak 2 dny netopit a bylo by :zima: i vevnitř, taky to o víkendu balím :zdarec:
 • Lib [06.12. 10:30]
  -4? Docela kosa, to máš v které místnosti? :-D

Sponzoři

Info pro sponzory


Vectra Web
 Opel Astra klub
 Opel Kadett klub
 Opel Astra G a Zafira klub
 Opel Meriva Club
 Florida GM Club  

© 2016 GM Open Club: autoklub nejen pro fandy General Motors
Redakční systém Joomla! 1.0.13
JoomSEF SEO od Artio
GM Europe CZ