Kdo je online

Právě zde jsou
Hosté : 200

Reklama

 

CB Login

CB Workflows

Hlavní stránka
Výměna rozvodů u benzinových motorů Opel PDF Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 96
SlabéVynikající 
Úterý, 27. listopad 2007

 

Výměnu rozvodů budu demonstrovat na motoru X16XEL, ale u ostatních motorů je to velice podobné ne-li stejné.

 

 

 • Na rozvodech se často poslechem nedá poznat, v jakém jsou stavu. Proto bychom rozvody měli preventivně měnit jednou za 60 – 75 000 maximálně km. Výrobce většinou uvádějí interval výměny 90 nebo 120 000km. Znám spoustu příkladů, kdy prasknul řemen kolem 100 000km a ještě míň. Ať prasknutím řemene nebo zadřením se nějaké z kladky a následnému přepálení řemene. Škody jsou potom desetitisícové neb se potkají písty s ventily a může následně dojít ohnutí vačkových hřídelí ne li kliky. Že se ohnou dříky ventilů a poškodí se vodítka, je téměř jisté.

 

 • Začneme tím, že odděláme box, kde se nachází vzduchový filtr. Povolíme šrouby na předním pravém kole, nadzvedneme přední pravou část auta a auto zajistíme proti pádu ze zvedáku např. podložením nějakých cihel. Auto vždy podkládáme na nosné části podvozku.

 

 • Sundáme kolo, sejmeme spodní plastový kryt.

 

 • Dále následuje sejmutí držáku silentbloku a podélného řemene. Teď záleží, u jakého auto rozvody děláme a co z těchto dvou věcí budeme dřív sundávat. Např. u Astry dřív sejmeme držák a u VectryB řemen. To přijde od toho, jak se to rozdělává a co logicky musí následovat, co víc překáží v rozborce. Pokud se dostanete do stádia, že to nepoznáte, okamžitě vše složte nazpět a dále v této činnosti nepokračujte. Podélný řemen sejmeme tak, že nasadíme klíč na šroub napínací kladky, případně si ho prodloužíme nějakou trubičkou a pootočíme s napínákem proti směru hodinových ručiček a tím ho uvolníme a řemen sejmeme. Napínák je na pružině, takže musíme překonat sílu pružiny. Pokud by se nám stalo, že by síla pružiny byla silnější než síla utažení kladky, tak kladku vrátíme do původní polohy a šroub ještě dotáhneme. Po té vše opakujeme. Řemen si poskládáme někam, ať nám nezavazí a u VectryB sejmeme hliníkový držák silentu. Je připevněn třemi šrouby na boku motoru a ještě jedním šroubem na silentu. 

rozvody1.jpg rozvody2.jpg  

Obr.1                              Obr.2

 

rozvody5.jpg rozvody4.jpg

Obr.3                             Obr.4

 • Následuje odšroubování šroubků Obr.1 a následného sejmutí vrchního krytu rozvodů. Obr.2 Opět záleží na typu motoru, a zda se jedná o 8mi, 16ti nebo 24 ventilový motor, podle toho se kryt bude lišit a podle toho taky bude počet šroubků.

 • Vyšroubujeme zapalovací svíčky, ať se nám s motorem dobře otáčí a nastavíme rozvody do Horní úvrati (dále jen HU). HU je v takové poloze, kdy první válec, to znamená válec u rozvodů je nahoře a rysky na kolech vačkových hřídelích Obr.3 (vačkové hřídele) a ryska na řemenici nebo kole kliky se shoduje s ryskou na krytech. Obr.4

 • Dále pokračujeme sejmutím řemenice dole na klice a případném sejmutí čidla vačky nahoře mezi rozvodovými koly (podle typu motoru). Např. u X20XEV (X18XE) je to velice prosté neb řemenici nedrží centrální šroub, ale čtyři menší, které odšroubujeme a řemenici sundáme. Čidlo vačky je za koly, tudíž nám taky nepřekáží a my ho nemusíme sundávat.

 • Poněkud horší je to u motoru X16XEL nebo X16SRZ. Čidlo kliky nám zavazí a je přichyceno dvěmi šrouby, ale horší je to s povolením centrálního šroubu dole na klice, abychom mohli sejmout řemenici. V servise používají pneumatickou stahovačku, kterou utrhnou moment přitažení a šroub povolí.

 • Protože Opel má řešené rozvody přes vodní pumpu Obr.5 a ta se při rozvodech mění min. každou druhou výměnu rozvodů, musíme vypustit z chladicího systému vodu. Protože většina chladičů nemá vypouštěcí kohout, řeším to tak, že strčím do nádobky na vodu hadičku, nasaji kapalinu a stočím ji do kyblíku, jako víno. Nezapomeňme, že kyblík musí být níž než nádobka. Po té oddělám vrchní hadici z chladiče a do chladiče strčím tuto hadičku až na jeho dno a stočím i toto vodu. 

rozvody8.jpg

Obr.5

 • Zkontrolujeme rozvody, jestli je máme v HU a nejlépe nějakým přípravkem zaletujeme vačkové kola proti pootočení. Obr.6 Pokud nic nemáme, vezmeme třeba špalíček z měkkého dřeva a jemně ho natlačíme mezi kola, tak ať při sundání řemene se nám nepootočí. Potom je ještě dobré si označit zuby na řemenu čárkou a naproti těm značkám i na všech kolech. Tím máme jistotu značek rozvodů a ještě našich pomocných a jestota, že se nemůžeme splést. Povolíme napínací kladku rozvodového řemene Obr.7 a řemen sundáme. Ihned si značky přeneseme na nový řemen, ať si je náhodou manipulací nesmažeme. Odšroubujeme i všechny vodící kladky a odšroubujeme šrouby, které drží vodní pumpu. 

rozvody9.jpg rozvody3.jpg

Obr.6                      Obr.7

 • Chtěl bych ještě upozornit, že u 8mi ventilových motorů se termostat nachází pod rozvody, proto není na škodu vyměnit i ho. Představa, že vyměníte rozvody a za nějakou dobu se Vám ozve termostat, je k zoufání.

 

 • Zkontrolujeme dosedací plochu vodní pumpy a případně ji očistíme. O-kroužek vodní pumpy i dosedací plochu jemně mázneme vodní vazelínou. To samé platí, i pokud měníme termostat. Všechny nové díly namontujeme na svá místa Obr.8 a dotáhneme. Nedotahujeme jen tu věc, kterou budeme napínat rozvodový řemen. U 8mi ventilových motorů se řemen napíná vodní pumpou u ostatních napínací kladkou. Takže vše dáme na své místo a nasuneme na kola nový řemen, tak aby značky, které jsme si poznačili na řemenu a kolech, seděly naproti sobě a tažná strana, to znamená ta nejdelší, aby byla napnuta.
rozvody6.jpg
Obr.8
 • Takže začneme napínat řemen pomocí vodní pumpy.
 
 • Mezi blokem motoru a ozubeným kolem pumpy je hřídel zploštěná na klíč. Obr.9 Pokud takový klič nemáme, budeme si ho muset asi vyrobit z plechu. Otáčíme vodní pumpou po směru hodinových ručiček, tak až ukazatel bude u pravého dorazu. Čerpadlo dotáhneme a motorem 2x ručně protočíme. Zkontrolujeme, jestli všechny rysky pasují a jemně povolíme čerpadlo. Otáčíme s ním proti směru hodinových ručiček až je ukazatel naproti ukazovatele pumpy, tak zvaně uprostřed véčka. Pak pumpu dotáhneme a vše překontrolujeme, dotáhnutí i rysky.
rozvody_10.jpg
Obr.9
 • U dotahování napínací kladkou postupujeme takto.

 • Do ouška kladky strčíme imbusový klíč a otáčíme proti směru hodinových ručiček Obr.10 tak dlouho až je ukazovatel co nejvíc napravo, řemen je nejvíce napnut. Kladku dotáhneme a protáčíme, jako u 8mi ventilového motoru. Potom povolíme trošku kladku a po směru hodinových ručiček posuneme zobáček na značku „NEW“. Vše dotáhneme a překontrolujeme dotáhnutí šroubů a překontrolujeme všechny rysky. Po té vše dáme do původního stavu, jako než jsme začali.
rozvody7.jpg
Obr.10
 • Na konec bych vám chtěl ještě vyobrazit náčrty rysek některých motor
X16SRZ                  X25XE
rozvody12.jpg rozvody13.jpg
X18XE                   X16XEL
rozvody9.jpg rozvody_11.jpg
 • Nejastnosti k této preblematice nebo i k jiné, se dají prodiskutovat v poradně.

 

Autor tohoto návodu ani klub nenese zodpovědnost za případné škody.

 

 

Aktualizováno ( Neděle, 29. březen 2015 )
 
< Předch.   Další >

Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 23. únor 2017
Dnes má svátek: Svatopluk
Zítra má svátek: Matěj

Shout Box

Opište tento text: 5Op09i   Emoce
Poslední zpráva: před 7 hodinami, 32 minutami
 • host_2921 [22.02. 19:52]
  Ok dík hansi. Jak se oteplí a zbyde chvilka tož zaslepím. Potom to ještě s tebu pořeším ;) mej se
 • Alan [22.02. 19:39]
  že klesne spotřeba odstraněním EGR nepochybuji ale klesne také výměnou starého ucpaného/špatně funkčního za nový? díky za info Hansi :zdarec:
 • hansdob [22.02. 19:23]
  mezi egr a vedení podložku tak aby jsi nemusel SW nic řešit je potřeba nechat mu prostor na otevírání aletím že bude mit zaslepku tak otevře a nic se neděje.
 • hansdob [22.02. 19:22]
 • host_3040 [22.02. 18:55]
  Čau hansi.Dá se zaslepit u x20xev?
 • hansdob [22.02. 18:54]
  EGR snižuje NOx ano ale je vlastně funkční jen při studeném startu a deceleracích (to je tak malý procento u dieselového motoru že u benzinového to není ani poznat. Ano spotřeba klesne o 0,7 když tam EGR nebude vůbec
 • Alan [22.02. 17:30]
  no a co to tvoje sklo? máš hotovo? já jdu zítra
 • Alan [22.02. 17:29]
  možná rive ale potvrzují mě to kluci z Fordího klubu a tu :D spotřebu poznám hned při tankování, ne že by mě půl litru při mém nájezdu nějak tankovalo :hvezdicky:
 • Alan [22.02. 17:27]
  Tak jsem se dočetl že FMV doporučuje výměnu EGRu u mého motoru a v případě častých krátkých jízd se studeným motorem (můj případ) v rozmezí 150-160 tisíc km, takže jim to přesně vyšlo, tam kde auto jezdí dlouhé štreky vydrží prý běžně 250-300 tisíc bez problému
 • riwal [22.02. 17:23]
  To je psychický :D
 • Alan [22.02. 15:16]
  tak hotovo, auto sem si převzal, vyzkoušel a jede, o něco lépe, EGR totiž asi nedovíral a to asi mírně omezovalo akceleraci, vyšpulil jsem 5,5 k a nazdar. Jo a údajně by měla malinko klesnout spotřeba a je pravda že jsem při posledním tankování zaznamenal o cca 0,5 l větší žízeň. čus bus kucí
 • Alan [22.02. 12:55]
  jasně riwe, vím ale už jsem slyšel o pár špatně vyřazených EGRech a dělalo to problémy, myslím tedy u konkrétního vozu jako mám já.
 • riwal [22.02. 12:16]
  Navíc EGR snižuje NOx a ten se u nás na STK ani neměří.
 • Alan [22.02. 12:10]
  u mne by vyřadit šel ale byl by nutný zásah do map nebo něco takového a nebylo mě to doporučeno, prdim na to, auto bude odpoledne opraveno, zacáluju cca 5k a pojedu, holt se nepotento, že?
 • hansdob [22.02. 10:35]
  EGR je tam na ekologii tak max na 30min po studenem startu pak uz je to kurvic motoru takze pokud to jde pryc snim. Jinak DPF on chvalim a dodrzuji ale katy na starejch dieselech ven protoze to je lhani vyrobcu aby meli co montovat na auto.
 • Alan [22.02. 09:17]
  ahoj :_dobryden: taky jsem zelenej, nenechal jsem ten EGR vyřadit (prý to jde) ale pude tam novej!!! :amazed:
 • Lib [22.02. 09:15]
  Tak jsem to tam nechal stejně jako DPF. Stal se ze mě na stará kolena ekologicky smýšlející jedinec. Na svou obranu bych chtěl říct, že z donucení :-D
 • Lib [22.02. 09:14]
  v e46 šlo odpojit řízení a pohoda, v e90 už ne, tam nezbývá než to vysekat z map motoru
 • hansdob [22.02. 06:44]
  volníčko tak nezdržovat a šupky na dílnu
 • riwal [22.02. 06:27]
  Brejtro kucí :_dobryden:
 • hansdob [21.02. 22:47]
  gothaj,ocet ,cibule hrooomada to je zase pruuutah :amazed: :amazed:
 • hansdob [21.02. 22:42]
  no třeba jen pro zamyšlení motor X18XE1 85kw je totožný s Z18XE 92kw no X18XE1 má 1 lambdu a má egr kterýpo zaslepení bez SW upravy ci blbustce na svorovnici rozsvěcí kontrolku no a Z18XE má místo EGR zaslepku od výroby má 2 lambdy aje v pohodě nic ho netrápí
 • riwal [21.02. 13:10]
  Aha, já že někde četl, že u jedno lambdovejch to jde , ale u dvou lambdových už ne - no Bůh ví kde jsem to četl nebo slyšel, že :D
 • hansdob [21.02. 11:00]
  ta je tam na poměr paliva se vzduchem a druhá na funkci katu
 • hansdob [21.02. 11:00]
  Riwi a nepozná to lambda
 • hansdob [21.02. 10:41]
  zatím to jde vypnout na všem co používá bosch,siemens. ale delco a delphi mají výpočet tamje třeba emu
 • Alan [21.02. 08:09]
  dobré ráno pardi :_dobryden: popsal jsi to přesně Hansi jenže to musí bejt někdo kdo to bude ochoten vyrobit a taky to musí umět a vo tom to je :(
 • riwal [21.02. 07:55]
  JJ, na Astře G ho mám podloženej plechem, ale na VeCe už to nejde - dvě lambády to odhalí hihi :D
 • riwal [21.02. 07:53]
  Zdarec prdi :zdarec:
 • Lib [21.02. 06:11]
  tyhlety egr každého jenom otravují, já bych to odpojil :-D ale když vono to u těch novějších chytřejších popelnic nejde

Sponzoři

Info pro sponzory


Vectra Web
 Opel Astra klub
 Opel Kadett klub
 Opel Astra G a Zafira klub
 Opel Meriva Club
 Florida GM Club  

© 2017 GM Open Club: autoklub nejen pro fandy General Motors
Redakční systém Joomla! 1.0.13
JoomSEF SEO od Artio
GM Europe CZ