Kdo je online

Právě zde jsou
Hosté : 18

Reklama

 

CB Login

CB Workflows

Hlavní stránka
Výměna rozvodů u benzinových motorů Opel PDF Tisk E-mail
Hodnocení čtenářů: / 90
SlabéVynikající 
Úterý, 27. listopad 2007

 

Výměnu rozvodů budu demonstrovat na motoru X16XEL, ale u ostatních motorů je to velice podobné ne-li stejné.

 

 

 • Na rozvodech se často poslechem nedá poznat, v jakém jsou stavu. Proto bychom rozvody měli preventivně měnit jednou za 60 – 75 000 maximálně km. Výrobce většinou uvádějí interval výměny 90 nebo 120 000km. Znám spoustu příkladů, kdy prasknul řemen kolem 100 000km a ještě míň. Ať prasknutím řemene nebo zadřením se nějaké z kladky a následnému přepálení řemene. Škody jsou potom desetitisícové neb se potkají písty s ventily a může následně dojít ohnutí vačkových hřídelí ne li kliky. Že se ohnou dříky ventilů a poškodí se vodítka, je téměř jisté.

 

 • Začneme tím, že odděláme box, kde se nachází vzduchový filtr. Povolíme šrouby na předním pravém kole, nadzvedneme přední pravou část auta a auto zajistíme proti pádu ze zvedáku např. podložením nějakých cihel. Auto vždy podkládáme na nosné části podvozku.

 

 • Sundáme kolo, sejmeme spodní plastový kryt.

 

 • Dále následuje sejmutí držáku silentbloku a podélného řemene. Teď záleží, u jakého auto rozvody děláme a co z těchto dvou věcí budeme dřív sundávat. Např. u Astry dřív sejmeme držák a u VectryB řemen. To přijde od toho, jak se to rozdělává a co logicky musí následovat, co víc překáží v rozborce. Pokud se dostanete do stádia, že to nepoznáte, okamžitě vše složte nazpět a dále v této činnosti nepokračujte. Podélný řemen sejmeme tak, že nasadíme klíč na šroub napínací kladky, případně si ho prodloužíme nějakou trubičkou a pootočíme s napínákem proti směru hodinových ručiček a tím ho uvolníme a řemen sejmeme. Napínák je na pružině, takže musíme překonat sílu pružiny. Pokud by se nám stalo, že by síla pružiny byla silnější než síla utažení kladky, tak kladku vrátíme do původní polohy a šroub ještě dotáhneme. Po té vše opakujeme. Řemen si poskládáme někam, ať nám nezavazí a u VectryB sejmeme hliníkový držák silentu. Je připevněn třemi šrouby na boku motoru a ještě jedním šroubem na silentu. 

rozvody1.jpg rozvody2.jpg  

Obr.1                              Obr.2

 

rozvody5.jpg rozvody4.jpg

Obr.3                             Obr.4

 • Následuje odšroubování šroubků Obr.1 a následného sejmutí vrchního krytu rozvodů. Obr.2 Opět záleží na typu motoru, a zda se jedná o 8mi, 16ti nebo 24 ventilový motor, podle toho se kryt bude lišit a podle toho taky bude počet šroubků.

 • Vyšroubujeme zapalovací svíčky, ať se nám s motorem dobře otáčí a nastavíme rozvody do Horní úvrati (dále jen HU). HU je v takové poloze, kdy první válec, to znamená válec u rozvodů je nahoře a rysky na kolech vačkových hřídelích Obr.3 (vačkové hřídele) a ryska na řemenici nebo kole kliky se shoduje s ryskou na krytech. Obr.4

 • Dále pokračujeme sejmutím řemenice dole na klice a případném sejmutí čidla vačky nahoře mezi rozvodovými koly (podle typu motoru). Např. u X20XEV (X18XE) je to velice prosté neb řemenici nedrží centrální šroub, ale čtyři menší, které odšroubujeme a řemenici sundáme. Čidlo vačky je za koly, tudíž nám taky nepřekáží a my ho nemusíme sundávat.

 • Poněkud horší je to u motoru X16XEL nebo X16SRZ. Čidlo kliky nám zavazí a je přichyceno dvěmi šrouby, ale horší je to s povolením centrálního šroubu dole na klice, abychom mohli sejmout řemenici. V servise používají pneumatickou stahovačku, kterou utrhnou moment přitažení a šroub povolí.

 • Protože Opel má řešené rozvody přes vodní pumpu Obr.5 a ta se při rozvodech mění min. každou druhou výměnu rozvodů, musíme vypustit z chladicího systému vodu. Protože většina chladičů nemá vypouštěcí kohout, řeším to tak, že strčím do nádobky na vodu hadičku, nasaji kapalinu a stočím ji do kyblíku, jako víno. Nezapomeňme, že kyblík musí být níž než nádobka. Po té oddělám vrchní hadici z chladiče a do chladiče strčím tuto hadičku až na jeho dno a stočím i toto vodu. 

rozvody8.jpg

Obr.5

 • Zkontrolujeme rozvody, jestli je máme v HU a nejlépe nějakým přípravkem zaletujeme vačkové kola proti pootočení. Obr.6 Pokud nic nemáme, vezmeme třeba špalíček z měkkého dřeva a jemně ho natlačíme mezi kola, tak ať při sundání řemene se nám nepootočí. Potom je ještě dobré si označit zuby na řemenu čárkou a naproti těm značkám i na všech kolech. Tím máme jistotu značek rozvodů a ještě našich pomocných a jestota, že se nemůžeme splést. Povolíme napínací kladku rozvodového řemene Obr.7 a řemen sundáme. Ihned si značky přeneseme na nový řemen, ať si je náhodou manipulací nesmažeme. Odšroubujeme i všechny vodící kladky a odšroubujeme šrouby, které drží vodní pumpu. 

rozvody9.jpg rozvody3.jpg

Obr.6                      Obr.7

 • Chtěl bych ještě upozornit, že u 8mi ventilových motorů se termostat nachází pod rozvody, proto není na škodu vyměnit i ho. Představa, že vyměníte rozvody a za nějakou dobu se Vám ozve termostat, je k zoufání.

 

 • Zkontrolujeme dosedací plochu vodní pumpy a případně ji očistíme. O-kroužek vodní pumpy i dosedací plochu jemně mázneme vodní vazelínou. To samé platí, i pokud měníme termostat. Všechny nové díly namontujeme na svá místa Obr.8 a dotáhneme. Nedotahujeme jen tu věc, kterou budeme napínat rozvodový řemen. U 8mi ventilových motorů se řemen napíná vodní pumpou u ostatních napínací kladkou. Takže vše dáme na své místo a nasuneme na kola nový řemen, tak aby značky, které jsme si poznačili na řemenu a kolech, seděly naproti sobě a tažná strana, to znamená ta nejdelší, aby byla napnuta.
rozvody6.jpg
Obr.8
 • Takže začneme napínat řemen pomocí vodní pumpy.
 
 • Mezi blokem motoru a ozubeným kolem pumpy je hřídel zploštěná na klíč. Obr.9 Pokud takový klič nemáme, budeme si ho muset asi vyrobit z plechu. Otáčíme vodní pumpou po směru hodinových ručiček, tak až ukazatel bude u pravého dorazu. Čerpadlo dotáhneme a motorem 2x ručně protočíme. Zkontrolujeme, jestli všechny rysky pasují a jemně povolíme čerpadlo. Otáčíme s ním proti směru hodinových ručiček až je ukazatel naproti ukazovatele pumpy, tak zvaně uprostřed véčka. Pak pumpu dotáhneme a vše překontrolujeme, dotáhnutí i rysky.
rozvody_10.jpg
Obr.9
 • U dotahování napínací kladkou postupujeme takto.

 • Do ouška kladky strčíme imbusový klíč a otáčíme proti směru hodinových ručiček Obr.10 tak dlouho až je ukazovatel co nejvíc napravo, řemen je nejvíce napnut. Kladku dotáhneme a protáčíme, jako u 8mi ventilového motoru. Potom povolíme trošku kladku a po směru hodinových ručiček posuneme zobáček na značku „NEW“. Vše dotáhneme a překontrolujeme dotáhnutí šroubů a překontrolujeme všechny rysky. Po té vše dáme do původního stavu, jako než jsme začali.
rozvody7.jpg
Obr.10
 • Na konec bych vám chtěl ještě vyobrazit náčrty rysek některých motor
X16SRZ                  X25XE
rozvody12.jpg rozvody13.jpg
X18XE                   X16XEL
rozvody9.jpg rozvody_11.jpg
 • Nejastnosti k této preblematice nebo i k jiné, se dají prodiskutovat v poradně.

 

Autor tohoto návodu ani klub nenese zodpovědnost za případné škody.

 

 

Aktualizováno ( Neděle, 29. březen 2015 )
 
< Předch.   Další >

Svátek

Dnes je: Pátek, 12. únor 2016
Dnes má svátek: Světlana
Zítra má svátek: Věnceslav

Shout Box

Opište tento text: I9r4o9   Emoce
Poslední zpráva: před 4 dny, 3 hodinami
 • hansdob [08.02. 11:16]
  Nazdárek. fffšem pěknou neděli a já frčím přes týnec nad Dlabem :-D do teplic uuufff no a pak zase domu.
 • riwal [07.02. 16:08]
  Pěknou neděli kucí :zdarec:
 • Alan [07.02. 13:23]
  dobrá práce Ivane, za to ti čest a sláva. Až se vše doladí, bude to prima. Všem krásný den. :zdarec:
 • Lib [05.02. 10:51]
  ale koukám, to bude možná jen chyba na mém přijímači, jinde to vypadá ok
 • Lib [05.02. 08:27]
  Bude se něco dělat s tím písmem? Mě se mění font z bezpatkovýho na patkový, když se v textu objeví takový ty klasický problémový český písmena ěščř
 • riwal [04.02. 14:18]
  Jj Hansi, motá se tam do textu čas - to se doladí ;)
 • hansdob [04.02. 11:22]
  Ahoj. Jáse na nové stránky vždy jen juknu ale nevím zda je chyba u mne nebo je to nějakej problémek v řešení ale v chatu jsou znaky přes sebe :_dobryden:
 • Ivan [04.02. 09:09]
  Nove stranky mozete uz navstevovat aj z mobilov a tabletov :) ;)
 • riwal [04.02. 06:40]
  Paráda Ivane, zase se to posunulo, skvělý. Hlavně toho Oplíka nám tam dej a na první místo ;) dík
 • Ivab [03.02. 19:43]
  Pani pribudli nejake zmeny na novom webe...+ hotova poradna
 • riwal [03.02. 10:24]
  Čus kucí, nějak mrtvo je tu takhle v únoru :D
 • Alan [30.01. 09:13]
  čus kluci :_dobryden: jasně riwe, jen generuj, generuj. :_palce:
 • riwal [29.01. 06:55]
  Tady taky pěknej páteček všem 8)
 • riwal [27.01. 08:49]
  Alane, už mám admin profil na nové stránky, takže Ti můžu už pomoct s registrací. Profil tam už máš, takže poku jde jen o heslo, tak ti ho můžu vygenerovat. Dej vědět :)
 • riwal [27.01. 08:46]
  Brejtro kucí 8)
 • riwal [26.01. 18:49]
  Pro jistotu dávám zase odkaz na nové stránky «link» jsou zatím ve vývoji a v testovacím režimu. Je třeba se znovu zaregistrovat :_palce:
 • Ivan [26.01. 15:16]
  Pani ,registracie je potrebne vytvorit nanovo ucty sa neprenasali lebo su to dva rozdielne systemy ... ak by bol problem piste mi na mail cinomt@zoznam.sk a hned to vyriesime.Pekny den :)
 • riwal [26.01. 14:29]
  Alane, když dáš že chceš nový heslo, přijde ti mail ? V tom mailu je totiž odkaz na kterém si zadáš nové heslo, které pak funguje. Zatím se to podařilo 6 lidem, takže to nejspíš funguje dobře :'(
 • Alan [26.01. 14:25]
  to si tedy Libe fakt nepamatuji, to máš pravdu, vzhledem k tomu že jsem ho už měnil xkrát, nemám šanci vzpomenout na to první a ani mě nenapadlo že bude ještě někdy třeba :hell:
 • Lib [26.01. 13:44]
  pač sis asi nezapamatoval takový to úvodní vygenerované
 • Alan [26.01. 12:56]
  No a to právě nejde, nedovolí mě to zadat nové heslo, stále hlásí že je heslo špatně. No nic se neděje, času je dost a když to nepůjde dál, předpokládám že budeš moci zakočit a poradit :D čus všici :zdarec:
 • Lib [26.01. 10:53]
  jj a když chceš mít heslo málo bezpečné, musíš zaškrtnout, že to je na tvoji zodpovědnost :-)
 • riwal [26.01. 10:00]
  Musíš číst co ti to píše. Regneš si jméno a email a na email ti příjde odkaz na kterém si heslo nastavíš nové.
 • Alan [26.01. 09:52]
  čus pardi :_dobryden: riwe, nové stránky mě nenechají ani přihlásit starým heslem ani nově registrovat. :( až budeš mít čas, mrkni a poraď, dík :zdarec:
 • Lib [26.01. 08:22]
  hansi já už to mám v sériovym stavu. Na readiness kódy mám starou popelnici, EGR si zapojim, chip už tam není
 • riwal [26.01. 07:50]
  Ahoj kucí, a je to, tady je nahozený nový web «link» zatím je prázdný a designově nedodělaný, ale všechno bude. Zatím se tam můžete registrovat. Až se dotáhne jeho finální podoba a obsah, tento web zanikne. Konečně si Praetor oddychne :D
 • hansdob [25.01. 20:04]
  Pokud pojedes sam domluv se prvne a pokud by to neproslo tak vycouvej a hlavne at to neni zapsany jak si to nechas zapsat tak pak uz jen dat do odpovidajiciho stavu.
 • Lib [25.01. 09:58]
  já byl v Jeseníkách a taky juchů :-D Hansi s tou technickou to nejdřív skusim sám, v březnu. A pak se uvidí. Minule jsem byl pochválen, jak je to super zachovalý auto a to tam byl chip a edpojenej EGR :-D
 • hansdob [24.01. 08:59]
  to je ale špatně ja byl včera v příbrami to byla jíííízda juchuchuuuu
 • riwal [23.01. 22:33]
  Konečně nad nulou, už ty sračky tečou jupíííí :juchu:

Sponzoři

Info pro sponzory


Vectra Web
 Opel Astra klub
 Opel Kadett klub
 Opel Astra G a Zafira klub
 Opel Meriva Club
 Florida GM Club  

© 2016 GM Open Club: autoklub nejen pro fandy General Motors
Redakční systém Joomla! 1.0.13
JoomSEF SEO od Artio
GM Europe CZ